Ako si poradiť s rosením okien?





Rosenie okien spôsobuje kondenzácia vzdušnej vlhkosti na chladnej ploche okenných, či dverných skiel. Malo by sa vyskytovať v minimálnej miere, úplne zabrániť samu ale nedá.





ROSENIE NA POVRCHU SKIEL

Okno sa vždy rosí z vnútornej strany. Pri väčšej kondenzácii steká voda na parapet, kde môže škodiť jemu, aj murivu na špalete. Rosenie je tým väčšie, čím chladnejší je povrch skla. Je logické, že sklá s lepšími tepelno-izolačnými vlastnosťami, sú k roseniu menej náchylné, než sklá lacnejšie a to aj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách. Na rosenie má vplyv aj koncentrácia vodných pár v miestnosti. Pri kúpaní, sušení bielizne, alebo dlhom varení, sa za chladného počasia zarosia aj najkvalitnejšie trojsklá. Ale ak zase rýchlo uschnú, je všetko v poriadku. V priestoroch, s objektívne vysokou vzdušnou vlhkosťou, nie je rosenie okien dôvodom na reklamáciu, ale signálom, že mikroklíma miestnosti vyžaduje nápravu. Aj kvôli zdraviu obyvateľov, ochrane nábytku a stien. Vlhkosť v miestnosti regulujte krátkodobým intenzívnym vetraním a udržiavaním teploty nad 20 ° C. Pri varení používajte digestor, príp. zvážte obstaranie pohlcovača vlhkosti.


ZAMŔZANIE OKIEN

Ani zamŕzanie skla ľadovými kvetmi nie je vadou okien, naopak znakom ich kvality. Kryštalizácia vodných pár, kondenzujúcich na silne podchladenej vonkajšej strane skla potvrdzuje, že oknom prechádza len minimum tepla z miestnosti. Užite si ľadových kvetov, sledujte ich rast a radujte sa z dobrej investície.



ROSENIE MEZI SKLAMI

Ak sa kvapôčky vody objavujú medzi sklami, zatiaľ čo na povrchu je okno suché, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o vadu. Ak sa vlhkosť objavila medzi sklami vášho okna, alebo dverí, kontaktujte náš servis. Veľký Krtíš