1. Garážová brána by mala ladiť so zvyškom domu
Prvým krokom pri výbere správneho dizajnu je voľba farby. Je treba si uvedomiť, že plocha garáže tvorí najväčšiu časť z otvorových výplní domu, preto by mala byt v farebnom súlade s ostatnými prvkami domu. Pokiaľ si pri voľbe farby garážových brán neviete rady, zlaďte ju s farbou okien. Táto varianta je najednoduchšia navyše bude dom pôsobiť celistvým dojmom. V prípade, že máte biela okná, môžete zvoliť aj garážovú bránu vo farbe bielej. Ak ste vybrali okenné rámy s farebnou fóliou prípadne s dekorom imitujúcim drevo, potom je najvhodnejšie zaobstarať si aj garážové brány v rovnakom dekore. Ponuka dekorov imitujúcich drevo, ktorú poskytujú výrobcovia garážových brán, je dnes plne prispôsobená palete dekorov, v ktorých sú vyrábané okná a dvere. Každý zákazník tak má možnosť absolútne zladiť garážové brány spolu s dekorom okenných rámov alebo vchodových dverí.
Garážovú bránu však nemusíte ladiť výhradne s farbou okien, zapojte fantáziu a zvolte vzhľad, ktorý ladí s fasádou, príjazdovou bránou alebo plotom.
2. V jednoduchosti je sila
Ak preferujete moderný mladistvý štýl, siahnite po garážových bránach v jednej farbe. Okrem tradičné bielej farby pôsobia veľmi štýlovo a moderne tiež brány vo farbe kovu. Väčšina výrobcov dnes ponúka aj možnosť výberu farby zo vzorkovníka RAL. Paleta farieb je teda naozaj široká, môžete teda vyberať od tlmených pastelových odtieňov po extravagantné krikľavé farby. Ak ladíte farbu garážových brán s fasádou, nie je vhodné použiť rovnaký odtieň. Vždy voľte radšej variantu tón v tóne. V prípade, že chcete garážovú bránu zdôrazniť, potom sa rozhodnite pre farbu o niekoľko odtieňov tmavšiu, ako je fasáda. Svetlejšie tóny zasa napomôžu garáž potlačiť.
3. Dekor dreva je nadčasový
Ak nie ste zástancami strohej elegancie, ktorou vynikajú jednofarebné brány, určite si vyberiete zo širokej škály dekorov dreva. Na garážových bránach tradične najlepśie vynikajú dekory s imitáciou dreva. Jedna sa o povrchovú fóliu s kresbou rôznych druhov dreva morených do rozmanitých odtieňov. Dnešný trh ponúka už možnosť výberu od klasického dreva až po tie exotické. Brána v dekore dreva pôsobí prirodzeným dojmom, navyše je tento motív nadčasový. V Slovenskom prostredí dlhodobo patrí medzi najobľúbenejšie dekory zlatý dub, mahagón nasleduje, orech alebo čerešňa.
4. Kľúčom k úspechu je kvalitný prelis
Najdôležitejším krokom pri výbere vzhľadu garážových brán je voľba jemného hrubého prelisu. Prelis vytvára štruktúru vonkajšieho povrchu plechu brán, čím výrazne ovplyvňuje celkový vzhľad garáže. Výrobcovia ponúkajú možnosť výberu z troch druhov jemných prelisov. Prvý variantom je hladký plech bez prelisu, teda bez akejkoľvek štruktúry. Je síce elegantný, ale pripravte sa, že na ňom bude vidieť každý škrabanec a nečistotu. Preto je vhodné hladký prelis skombinovať s povrchovou fóliou s dizajnom dreva, ktorá skryje aj prípadné menšie poškodenia brány. Ďalšou možnosťou povrchovej úpravy povrchu je prelis woodgrain, ktorý imituje štruktúru dreva je tak ideálny pre všetky farby aj dekory. V prípade použitia fólie s výraznou kresbou dreva môže spôsobiť prekrývanie vlisov dreva s kresbou na fólií, čo bude pôsobiť neprirodzene. Z funkčného hľadiska je však prelis woodgrain najideálnejšou variantou, pretože jeho štruktúra maximálne zvyšuje mechanickú tuhosť plechu zároveň jeho odolnosť proti poškriabaniu, je tak vhodný aj do viacerých namáhaných miest. Alternatívou je prelis s názvom Stucco, ktorý je charakteristický husto nepravidelne rozmiestnenými výstupkami. Tento typ úpravy vonkajšieho plechu garážových brán bol pôvodne vyvinutý pre priemyselné účely, Je teda tiež vysoko odolný proti poškodeniu.
5. Vzhľad garáže ovplyvní hrubý prelis
Vzhľad garáže môžete Významné ovplyvniť aj výber hrubého prelisu, ktorý rozčleňuje vonkajšiu plochu brány. Stálicou na trhu s garážovými bránami je kazetový prelis, ktorý vychádza z pôvodných drevených sekčných brán. Plocha garážových brán je tak rozčlenená do jednotlivých kaziet. Ďalej môžete vyberať z niekoľkých typov lamiel - pozdĺžnych prelisov drážok v tvare písmena V. Lamely vkusne rozdeľujú jednoliatu plochu brány do pozdĺžnych pásov. Klasické lamely majú prelisy drážok so vzájomným odstupom asi 10 centimetrov. Tento typ bol pôvodne vyvinutý pre priemyselné brány, teraz je však ćasto využívaný aj pri rodinných domoch. Okrem klasických lamiel je možné zvoliť aj široké lamely s väčším odstupom medzi drážkami (až 25 centimetrov), alebo navyše variant so širšou drážkou. Najhorúcejšou novinkou na trhu je takzvaná mikrodrážka. U tohto druhu prelisu je povrch plechu prelisovaný množstvom po sebe idúcich vlisov v tvare písmena V. Ak ste zástancami jednoduchého dizajnu, môžete samozrejme zvoliť vonkajší plech hladký, prípadne so štruktúrou woodgrain, alebo stucco bez akéhokoľvek hrubého prelisu. Vodorovné drážky na ploche brán tak vytvoria Iba spoje medzi jednotlivými sekciami.
6. Nebojte sa využiť vlastnú predstavu
Máte už finálnu predstavu o vzhľade vašej garážovej brány, ale stále vám k na nich niečo chýba? Vylaďte si bránu pomocou doplnkov zaujímavých detailov. Na dnešnom trhu si môžete vyberať z mnohých možností, či už sú to praktické kľučky, madlá alebo atraktívne okná najrôznejších tvarov, ktoré naviac do priestoru garáže privedú denné svetlo. Stále populárnejšie sa stáva oživenie garážových brán pomocou dekoratívnych vzorov, ktoré sú vyrezávané laserovou technológiou a aplikované na jednotlivé sekcie. Zákazníci majú možnosť vyberať si zo základných tvarov, alebo si môžu navrhnúť vlastnú dekoráciu, vďaka ktorej bude Vaša brána jedinečným originálom presne podľa vlastných predstáv.